Piotr Bąska
dr hab. inż. profesor SGGW
Dyscyplina naukowa: weterynaria
Instytut: Instytut Medycyny Weterynaryjnej
Jestem pracownikiem Instytutu Medycyny Weterynaryjnej. Zajmuję się interakcjami pasożytów z układem immunologicznym człowieka i zwierząt. Szczególnie interesują mnie aspekty wykorzystania pasożytów w leczeniu chorób autoimmunologicznych i alergii, gdyż wzrost liczby tych schorzeń wiąże się właśnie z brakiem pasożytów. W swoich badaniach staram się zachować balans między badaniami podstawowymi, a stosowanymi i kompleksowo spojrzeć na interakcje pasożytów z układem immunologicznym stosując techniki biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Uważam, że w dzisiejszych czasach Student powinien nie tylko zgłębiać tajniki nauki, ale równolegle rozwijać umiejętności miękkie.
Po pracy chętnie jeżdżę na rowerze lub rolkach, a także uczę się fotografii klasycznej, która ma swój specyficzny i unikalny klimat. Lubię amatorsko projektować i robić meble. Jest to ciekawe doświadczenie, gdyż w pracy używam jednostek rzędu 1/ 1 000 000 m i mikroskopu, a projektując meble przechodzę na metry i chwytam za wiertarkę. Wiedzę wtedy ciekawość świata mikro i makro.
Uczestniczyłem w wielu projektach naukowych i konferencjach. Dało mi to możliwość poznania wielu ciekawych ludzi, poznanie odmiennych perspektyw i możliwość dyskusji.
Sądzę, że mogę podzielić się z młodymi ludźmi doświadczeniem naukowca dotyczącym wyboru ścieżki kariery i pomóc znaleźć odpowiedź studentom na pytanie: „ Doktorat czy korporacja?”, a doktorantom: „ Doktor i co dalej…?”. Zauważyłem, że takie dylematy rodzą się u wielu młodych ludzi. Uważam, że te pytania należy zadać sobie dość wcześnie, potem obserwować siebie przez okres studiów i pozwolić tej decyzji dojrzeć. Pozwoli to na przemyślane wejście na rynek nauki i pracy ze świadomością zalet i wad tych obszarów. Najważniejsze jednak, aby ta decyzja zaowocowała spełnieniem osobistym i poczuciem, że jest się w życiu we właściwym miejscu.