Agata Fabiszewska
dr hab. inż.
Dyscyplina naukowa: technologia żywności i żywienia
Instytut: Instytut Nauk o Żywności
Nauka to moja pasja. Spośród wielu cech współczesnej nauki najbardziej doceniam interdyscyplinarność dziedzin i możliwość łączenia wielu dyscyplin, aby lepiej poznać pojedyncze zagadnienie. Jestem biotechnologiem i technologiem żywności. Zajmuję się badaniem możliwości syntezy i wykorzystania oleju mikrobiologicznego w technologii żywności oraz zastosowania enzymów pochodzenia mikrobiologicznego w biokatalizie (i szeroko rozumianej zielonej chemii).
W sposób szczególny interesuje mnie fizjologia drożdży z gatunku Yarrowia lipolytica. Poszukuję biotechnologicznych metod utylizacji odpadów przemysłowych w myśl idei zrównoważonego rozwoju. Część moich doświadczeń naukowych dotyczy biotechnologicznego wykorzystania bakterii fermentacji mlekowej z rodzaju Lactobacillus. Więcej informacji o moim dorobku naukowym znajdziesz na stronie internetowej https://www.agatafabiszewska.pl/
Poza uczelnią jestem wolontariuszką w organizacji pozarządowej, gdzie zajmuję się kształceniem kadry. Lubię podróże po Polsce, biwakowanie, wędrówki po górach, dobrą książkę i poezję śpiewaną. Od niedawna posiadam własny ogród, który pozwala mi nabrać dystansu do codziennych obowiązków.
Tworzę młody zespół badawczy, w którym stosuję zwinne metody zarządzania projektami. Interesują mnie techniki zarządzania czasem i kierowania zespołem ludzkim. Jestem opiekunem Koła Naukowego Biotechnologów, a także koordynatorem ds. praktyk na kierunku biotechnologia. Niejednokrotnie organizowałam przedsięwzięcia popularnonaukowe, eventy integracyjne, gry fabularne i inne z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych. Mam doświadczenie w pozyskiwaniu środków na potrzeby nauki oraz dla potrzeb organizacji pozarządowych.
Jeśli zadajesz sobie jedno z podobnych pytań, zapraszam Cię na spotkanie. Planujesz swój pierwszy lub kolejny projekt naukowy czy grant badawczy? Może Twoim celem jest wystąpienie na konferencji lub pierwsza publikacja? Szukasz odpowiedzi na pytanie, w jakim kierunku można rozwijać własne pasje lub jak pokierować swoją ścieżką kariery? Jak lepiej zarządzać swoim czasem? Jak efektywnie przygotować się do trudnego egzaminu lub innego wyzwania? Jak zorganizować ciekawe wydarzenie popularnonaukowe, integracyjne? Być może szukasz swojej pasji albo chcesz podjąć inicjatywę społeczną?