Katarzyna Marciszewska
dr inż.
Dyscyplina naukowa: nauki leśne
Instytut: Instytut Nauk Leśnych
Jestem absolwentką leśnictwa. Zajmuję się poznaniem i zrozumieniem zasad funkcjonowania drzew
w ekosystemach leśnych, mniej ich praktycznym wykorzystaniem. W tym sensie moja „nauka nie poszła w las” lecz do laboratorium badawczego Zakładu Botaniki Leśnej, w którym pracuję. Moje badania dotyczą różnych aspektów tworzenia się, budowy i funkcjonowania drewna, które roślinie służy do przewodzenia wody i soli mineralnych oraz wzmacnia ją mechaniczne. Jest to tkanka fascynująca na wszystkich poziomach badań od subkomórkowego po środowiskowy i jednocześnie zachwycająca swoim pięknem. Ważnym obszarem moich badań jest także biologia i ekologia roślin drzewiastych obcego pochodzenia występujących w polskich lasach. W ostatnich latach pasjonuję się ponadto historią botaniki, która ukazuje, że „widzimy dalej, bo stoimy na ramionach gigantów”(św. Bernard z Clairvaux) i że to co tworzymy dziś osadzone jest na pokoleniowym dorobku naszych poprzedników i mistrzów. Zamiłowanie do pracy społecznej, zwłaszcza w popularyzacji wiedzy botanicznej, realizuję głównie w Polskim Towarzystwie Botanicznym.
Wszystko co żyje staram się traktować z szacunkiem. Lubię pracę w ogrodzie. Uprawę ziemi postrzegam jako zajęcie przywracające poczucie sensu i hierarchii wartości w świecie kreującym sztuczne potrzeby. Nie mając własnego, chętnie upiększam ogrody przyjaciół. Lubię wodę, pływanie, żeglarstwo. Interesuję się językoznawstwem, historią nauki, odkryć, kultury i sztuki. Cenię piękny język w mowie i piśmie. Muzyka klasyczna pozwala mi malować w wyobraźni, czego nie umiem robić w rzeczywistości a bardzo chciałabym.
W czym mogę pomóc moim podopiecznym?
Studentom i doktorantom oraz młodszym pracownikom naukowym, którzy wiedzą czym chcą się zająć, ale nie wiedzą jak zacząć, mogę służyć doświadczeniem i praktycznymi umiejętnościami w zakresie: planowania i organizacji pracy badawczej, aplikowania o fundusze na badania, poszukiwania i selekcji literatury, przygotowywania prac przeglądowych oraz opracowywania wyników badań i ich przedstawiania w różnych formach i dla różnych odbiorców (raport, opracowanie, prezentacja konferencyjna, praca dyplomowa, publikacja naukowa, wydarzenie popularno-naukowe itp.), a także dydaktyki. Niezdecydowanym pomogę znaleźć własną drogę w oparciu o przekonanie, że najważniejsza jest autentyczność i głębokie zrozumienie siebie.