Michał Orzechowski
dr inż.
Dyscyplina naukowa: Nauki Leśne
Instytut: Instytut Nauk Leśnych
Jestem specjalistą w zakresie urządzania lasu czyli planowania zadań w lasach różnej własności i o różnych funkcjach i reżimach ochrony. To znacznie wykracza poza planowanie gospodarki leśnej. Ze względu na zainteresowania społeczne i związane z gospodarką przestrzenną traktuję planowanie leśne jako dziedzinę kształtowania wzajemnych relacji pomiędzy lasem a terenami wiejskimi i zurbanizowanymi oraz społeczeństwem. Dotyczy to zwłaszcza terenów wokół aglomeracji miejskich. Pracuję nad sposobami partycypacji społecznej w proces planowania w leśnictwie, uspołecznienia tego planowania. Interesuję się także przyrodniczymi podstawami procesu planistycznego (siedliska, zbiorowiska roślinne, zmieniający się klimat, dobór gatunków), dzięki którym możliwe jest kreowanie zwiększonej trwałości lasów i spełniania ich różnorodnych celów, funkcji, usług.
Moje doświadczenia związane są z pracą w zespołach zadaniowych przygotowujących zasady i instrukcje obowiązujące w lasach państwowych oraz radzie naukowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Realizuję także badania w zakresie wyżej wymienionych zainteresowań związanych z planowaniem leśnym i partycypacją społeczną. Współpracowałem z podmiotami realizującymi plany urządzenia lasu: BULiGL (Radom, Białystok) i Taxus. Brałem udział w pracach zespołu eksperckiego pracującego nad strefowaniem obszaru światowego dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska oraz w pracach nad planami urządzenia lasu tego terenu. Byłem koordynatorem prac nad planami ochrony rezerwatów (w tym Las Natoliński). Zajmuję się również drzewami i oceną ich stanu zdrowotnego i stabilności w ramach działalności eksperckiej, szczególnie w nowopowstających parkach linowych w Polsce.
Oprócz lasu i społeczeństwa (oraz działalności organizacyjnej w SGGW), które wypełniają prawie cały czas lubię wszystko co związane z wodą: pływanie, nurkowanie, kajakarstwo, żeglarstwo i wędkarstwo. Ostatnio szczególnie wędkowanie w morzach dalekiej północy.
Jako tutor mogę wesprzeć podopiecznych w drodze rozwoju ich kompetencji naukowych w zakresie mojego doświadczenia planistycznego i uspołecznienia procesu planistycznego. Oferuję wspólne przeprowadzenie badań i przygotowanie publikacji.
Preferowany rodzaj oferowanego tutoringu – naukowy.